Je to jedno z najzávažnejších očných ochorení. Postupuje rýchlo a vedie k trvalej slepote. Pod týmto názvom odborníci spojili celú skupinu rôznych očných lézií so spoločnými príznakmi (periodické alebo trvalé zvýšenie vnútroočného tlaku, zníženie zrakovej ostrosti a nervová atrofia (optická neuropatia)).
V počiatočných štádiách sa glaukóm spravidla nijako neprejavuje. Niekedy človek pociťuje akútnu bolesť, pred očami sa môže objaviť mierna hmla, body začnú „behať“, objavujú sa tmavé škvrny. Takéto príznaky však nie sú špecifické pre glaukóm a môžu sa vyskytnúťaj pri iných očných ochoreniach. Preto je glaukóm pomerne často diagnostikovaný v štádiu, keď je už neskoro: zrak sa výrazne zhoršil alebo je úplne stratený. Jediným spôsobom, ako sa chrániť pred slepotou, je nechať si pravidelne kontrolovať oči.
Príčiny glaukómu.
V zdravom oku sa neustále udržiava určitý tlak (18-22 milimetrov ortuti). Je to spôsobené rovnováhou prítoku a odtoku tekutiny. Pri glaukóme je taká cirkulácia narušená, hromadí sa tekutina a vnútroočný tlak začína neúprosne rásť. Optický nerv a ďalšie štruktúry oka sú pod zvýšeným stresom, dochádza k narušeniu prívodu krvi do oka. Výsledkom je, že zrakový nerv atrofuje a vizuálne signály prestanú prechádzať do mozgu. Človek vidí horšie, periférne videnie je narušené, čo znamená, že viditeľná zóna je obmedzená. V dôsledku toho môže dôjsť k oslepnutiu. Glaukóm je nezvratné ochorenie. Preto je veľmi dôležité začať liečbu včas.
Existujú dva typy glaukómu: otvorený a uzavretý.
Glaukóm s otvoreným dúhovkovorohovkovým uhlom.
Toto je najbežnejší typ glaukómu. Forma s otvoreným uhlom je diagnostikovaná vo viac ako 90% prípadoch. Pri tomto type je prístup k prirodzenému drenážnemu systému otvorený, ale jeho funkcie sú narušené. Výsledkom je postupný zvýšený vnútroočný tlak. Glaukóm s otvoreným uhlom sa spravidla vyznačuje asymptomatickým, takmer nepostrehnuteľným priebehom ochorenia. Pretože sa zorné pole postupne zužuje a tento proces môže trvať niekoľko rokov. Človek celkom náhodou zistí, že vidí iba jedným okom. V niektorých prípadoch sa ľudia sťažujú na pravidelný výskyt kruhov dúhy pri pohľade na svetelný zdroj, „zahmlievaní“. Glaukóm s otvoreným uhlom je primárny a sekundárny.
Glaukóm s otvoreným uhlom. Príčinou primárneho glaukómu s otvoreným uhlom je zvýšený vnútroočný tlak. Ak je VOT nadpriemerný (od 16 do 26 mm Hg), potom stlačením optického nervu tlak vedie k odumieraniu nervových buniek, čo vedie k strate zorného poľa. U pacientov s normálnym uhlom prednej komory spravidla existuje nerovnováha v rýchlosti produkcie a absorpcie vnútroočnej tekutiny. Inými slovami, vzniká príliš veľa tekutiny, prebytočná tekutina sa hromadí v očiach, čo vedie k zvýšeniu vnútroočného tlaku. Bežné dôvody sú úplne odlišné. V zásade je to genetika, vek (po 60 rokoch) a rasa (glaukóm sa častejšie vyskytuje u zástupcov negroidnej rasy ).
Sekundárny glaukóm s otvoreným uhlom je stav, keď určité podmienky spôsobujú alebo vyvolávajú zvýšenie očného tlaku, ale uhol prednej komory zostáva otvorený.
Patria sem mnohé z týchto chorôb:
– Syndróm disperzie pigmentu. Dúhovka (farebná časť oka) sa trie o prirodzenú šošovku a ničí pigmentové bunky v dúhovke. Pigment zase blokuje drenážny uhol a to spôsobuje zvýšenie očného tlaku.
– Pseudoexfoliácia. Ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému ukladaniu šupinatých usadenín proteínového pôvodu vo vnútri oka a v oblasti uhla prednej komory. To môže viesť k zvýšenému tlaku očí.
– Neovaskularizácia. Stav, pri ktorom sa abnormálne krvné cievy množia v prednej časti oka a upchávajú drenážny uhol. Môžu krvácať a krv blokuje uhol. To spôsobuje zvýšenie tlaku.
– Uveitída (zápal vo vnútri oka). Zápal vedie k opuchu a stláča filtračné zóny tekutiny. Lymfocyty navyše vypĺňajú prednú komoru oka a bránia odtoku komoroveho moku.
– Poranenie očí. Trauma môže spôsobiť mechanické poškodenie drenážnej oblasti oka, čo následne tiež spôsobuje zvýšenie tlaku.
– Steroidná reakcia. 10% populácie je „citlivých“ na steroidné lieky. To znamená, že pri použití akejkoľvek formy steroidných liekov (kvapky, krémy, inhalátory, tablety) sa môže zvýšiť očný tlak. VOT sa vráti do normálu do 6-8 týždňov, ak prestanete užívať steroidy.
Glaukóm s uzavretým dúhovkovorohovkovým uhlom.
Forma s uzavretým uhlom - je zriedkavá, hlavne u ľudí trpiacich hyperopiou po 35. roku života. VOT zvyčajne prudko stúpa, čo vedie k rozvoju charakteristických symptómov: akútna bolesť postihnutého oka, migréna, začervenanie očnej buľvy, opuch, zhoršené videnie, až jeho úplná strata, zrenička sa rozširuje a nereaguje na svetlo. Niekedy nastáva optický jav - pri pohľade na svetelný zdroj vidí človek aký svätožiaru (svetelný prstenec). Tento typ glaukómu je tiež rozdelený na primárny a sekundárny.
Príčiny glaukómu s uzavretým dúhovkovorohovkovým uhlom:
Primárny glaukóm s uzavretým uhlom je spôsobený anatomicky úzkou oblasťou drenážnej časti uhla prednej komory. To obmedzuje odtok komorového moku, čo spôsobuje zvýšenie očného tlaku. To vedie k glaukómu. Drenážny uhol môže byť už od narodenia úzky a často sa dá choroba objaviť len náhodou, počas rutinného stretnutia s oftalmológom.
Sekundárny glaukóm s uzavretým uhlom sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:
Facomorfný. Šošovka, ktorá časom rastie počas vývoja katarakty, môže úplne zablokovať drenážny uhol a spôsobiť zvýšenie očného tlaku. Vyskytuje sa hlavne u ľudí s ďalekozrakosťou a u tých pacientov, ktorí pôvodne mali takzvané „krátke“ oko.
Traumatické. Trauma môže viesť k poškodeniu šošovky alebo vnútroočnej šošovky (jej mechanické posunutie). To blokuje drenážny uhol a spôsobuje vytváranie tlaku v oku.
Vek. Riziko glaukómu s uzavretým uhlom sa zvyšuje s vekom.
Pohlavie. Ženy sú vystavené väčšiemu riziku.
Prevencia glaukómu.
V súčasnosti neexistuje spôsob, ako zvrátiť akékoľvek trvalé poškodenie zrakového nervu spôsobené glaukómom. Optický nerv je rozšírením štruktúry mozgu, takže tkanivo sa nehojí. Ale správnou a včasnou liečbou je možné progresiu ochorenia spomaliť. Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať zrak, aby mohol optometrista odhaliť akýkoľvek glaukóm v počiatočných štádiách a začať liečbu. Je dobré poznať vašu rodinnú anamnézu, pretože glaukóm môže byť dedičný. Obvykle sa počas vyšetrenia oftalmolog opýta, či má niekto z vašej rodiny glaukóm, preto nám prosím poskytnite čo najviac informácií.
Ako sa meria očný tlak.
Na meranie vnútroočného tlaku sa používajú dve hlavné metódy:
Bezkontaktná tonometria. Túto metódu používa väčšina oftalmológov. Je to jednoduchá, bezbolestná, účinná, hygienická a primerane presná metóda.
Goldmanova kontaktná tonometria. Toto je najpresnejšia forma kontaktného merania, ktorú vykonáva väčšina oftalmológov.
Liečba glaukómu.
Napriek tomu, že vysoký očný tlak nie je zďaleka jediným dôvodom zníženého videnia pri glaukóme, zatiaľ jediným a hlavným spôsobom, ako zastaviť poškodenie očí glaukómom, je zníženie vnútroočného tlaku. Oftalmolog spravidla pracujú v dvoch hlavných smeroch: zníženie produkcie vnútroočneho moku alebo zvýšenie ho odtoku.
Medzi hlavné (ale nie jediné) liečebné režimy patria:
Lokálna liečba. Existujú očné kvapky, ktoré vám lekár predpíše samostatne alebo v kombinácii.
Perorálne lieky. Tablety sa zvyčajne používajú v ťažkých prípadoch a krátkodobo, pretože z dlhodobého hľadiska môžu ovplyvniť metabolické procesy tela a stav vnútorných orgánov.
Laserové ošetrenie. K dispozícii sú štyri hlavné typy laserovej terapie. Voľba závisí od typu glaukómu (otvorený alebo uzavretý uhol) a závažnosti ochorenia.
Chirurgia. Všetky dostupné chirurgické možnosti účinne znižujú očný tlak zvýšením odtoku cez nový kanál, ktorý sa vytvorí počas chirurgického zákroku. Možnosti sa s pacientom prediskutujú jednotlivo.